Daha Fazla Bilgi

(0212) 438 55 06

Estetikte doğal gençleşme yükselen trend. Tercihi doğal gençleşmek olanlar için yaşlanma karşıtı tedavilerde öne çıkan uygulamalar ve yenilikler arasında neler var?

Covid-19 aşıları ile birlikte artık biyoteknoloji çağının içinde olduğumuz şu günlerde yeni anti-aging teknolojilerin gelişmesi bizi de heyecanlandırıyor. Allojenik yenidoğan fibroblastlarıyla gençleşme teknolojisi olan, T.C. Sağlık Bakanlığı ve FDA onayları alınmış Alloblast Uygulaması da bunlardan biri. Önümüzdeki günlerde bu uygulama estetik dünyasında çok tercih edilecek ve uygulanacak gibi görünüyor.

Alloblast Uygulaması nedir?

Alloblast, yenidoğan bebeklerin sünnet derisinden alınan fibroblastların kullanıldığı bir tedavidir. Yenidoğanın sünnet derisi olduğu için öncelikle ailelerin onayı alınıyor. Yüksek teknoloji içeren GMP laboratuvarlarında özel tekniklerle bu dokudan yüzde yüz fibroblast hücreleri üretiliyor. Mezoterapi tekniği ile cilt içine; yüz, göz altı, boyun, dekolte bölgeleri ve el üstlerine uygulanıyor. Yenidoğan, belirli donör kriterlerine sahip bebeklerden, belirli bir evreye kadar alınan alloblastlar hiçbir yan etki oluşturmuyor. Çünkü henüz tam olarak kimlik kazanmamış oluyorlar. Bu nedenle herkeste kullanılabiliyor. Allojenik Fibroblast Uygulaması, dünyada FDA ve Avrupa İlaç Ajansı tarafından onay almış hücresel ürünlere sahiptir. Ülkemizde Alloblast’ı üretebilen şu anda tek bir GMP laboratuvarı var. Bu laboratuvar, elde edilen ürünleri pek çok teste tabi tutarak, kalite kontrol süreçlerinden geçiriyor ve uygunluk veriyor. Cilde uygulanan bu yeni yöntemin güvenliğini de yapılan bu testler gösteriyor.

Bu uygulamanın yasal izinleri, ailelerin onayları nasıl alınıyor ve uygulama süreci nasıl işliyor?

Ülkemizde sünnet derisi ya atılıyor ya da bazı batıl inançlar doğrultusunda saklanıyor. Bu süreçte, en başta da bahsettiğim gibi belirli kriterleri sağlayabilen bebeklerin ailesinden onay almak şartıyla, bu deri numunesi GMP laboratuvarında işlenmek üzere teslim alınabiliyor. Dünyada FDA ile Avrupa
İlaç Ajansı, Türkiye‘de ise T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen bir GMP laboratuvarı bu işlemi yapmakta yetkilidir.

Uygulama için başkasının hücresi kullanılabiliyor mu? Doku uyumu gerekmiyor mu?

Yenidoğan sünnet derisinden elde edilen fibroblastlar erken safhada henüz kimlik kazanmamış oluyor. Bu nedenle herkeste güvenle uygulanabiliyor. Yetkilendirilmiş özel kök hücre laboratuvarları tarafından birtakım testler yapılarak ayrıca bu işlemin güvenliği doğrulanıyor.

Alloblast Fibroblast Uygulaması’nın gençleştirici ve iyileştirici etkileri nelerdir? Etki süresi ne kadardır?

Alloblast Uygulaması sağlıklı, genç ve olumsuz metabolik etkilere karşı dirençli, onarım yapmaya, yenilemeye hedefli, saf yenidoğan fibroblast hücreleri ile yapılıyor. Bu hücreler; kolajen ve elastin gibi cildin gençliğini sağlayan temel yapı taşlarını 40 yaşındaki bir kişinin kendi fibroblastlarına nazaran, yaklaşık dört kat daha fazla oranda üretebiliyor. Allojenik fibroblastların cildimizi onarması ve yenilemesi yaklaşık dört yıl devam ediyor. Uygulama sonrası cildimizde çok sayıda alloblast hücresi, yenileme ve canlanma sağlıyor. Bu uygulamada bahsedilmesi gereken en önemli nokta “Sizi 10 yaş gençleştirir” gibi çok iddialı, popülist ve gerçekle bağdaşmayan söylemlere itibar etmemek. Onun yerine, “Yaşlanma sürecinizi yavaşlatacak ve cildi doğal yollardan gençleştirecek etkili bir kolajen yatırımıdır” demek çok daha etik ve gerçekçi bir değerlendirme olacaktır. Cildin yaşlanma hızını azaltan, yüzdeki doğal ifadeyi bozmadan cilt kalitesini artırarak gençleşme imkânı sağlayan bir başka uygulama da içeriğinde hyalüronik asit, vitamin C, glutatyon, peptid, kolajen gibi anti-aging destekler içeren Gençlik Aşısı uygulamasıdır. Akıllı telefonlarda yüzümüze yapay filtreler uygulayıp kendimizden uzaklaşmak yerine; küçük estetik dokunuşlar, Gençlik Aşıları ve hücresel tedavilerle cildimiz daha genç ve güzel görünebilir.

Kaynak: Marie Claire Dergisi